The Manager


Board of Directors

Mr Murray Dangar Bell
Chairman, Lead Independent Director

Mr Murray Dangar Bell was appointed as Chairman on 31 December 2019 and Lead Independent Director on 1 November 2019. He is the Chairman of the Nominating and Remuneration Committee and a member of the Audit and Risk Committee.

Mr Bell has more than 30 years of experience in real estate management, primarily in shopping malls management in the Asia Pacific and Middle East regions. He is also a proven commercial business leader with extensive experience in leading, managing and driving change management in both large and smaller property groups. Mr Bell was the Chief Executive Officer of Intergen Property Group, a Sydney-based boutique property fund management and property operating business servicing local and international investors, which he founded in 2015.

Prior to founding Intergen Property Group, Mr Bell held various leadership roles with leading real estate organisations, which included Managing Director - Retail at Al Futtaim Group Real Estate, United Arab Emirates, Head of Asset and Mall Management at AMP Capital Shopping Centres, Australia, Chief Executive Officer - Malls at Lippo Karawaci, Indonesia, Senior Vice President at Majid Al Futtaim, United Arab Emirates, Managing Director at Jones Lang LaSalle, South Korea and Chief Executive Officer - Malls at Lend Lease Retail, Australia. In the early years of his career, he also held various positions with Jones Lang LaSalle in Indonesia and Hong Kong.

Mr Bell holds a Bachelor of Arts, majoring in Economics and Law from the University of Sydney, Australia.


Mr Liew Chee Seng James
Executive Director and Chief Executive Officer

Mr Liew was appointed as Executive Director on 31 December 2019. He joined the Manager in June 2018 as Chief Operating Officer, appointed as Deputy Chief Executive Officer in October 2018 and subsequently as Chief Executive Officer in May 2019.

Prior to joining the Manager, Mr Liew was Senior Director, Corporate Finance and Asset Enhancement at Lippo Group from September 2015 to May 2018, where he worked on various real estate projects in Indonesia. Mr Liew has more than 20 years of experience in the finance and real estate industries, having served in various capacities with Temasek Holdings, United Overseas Bank, UOB Asset Management and Raiffeisen Bank.

Mr Liew obtained his Masters in Business Administration (Strategic Management) and Bachelor of Business, Banking and Finance (First Class Honours) from the Nanyang Technological University.


Ms Gouw Vi Ven
Non-Executive Non-Independent Director

Ms Gouw was appointed as Non-Executive Non-Independent Director on 31 December 2019. She is a member of the Nominating and Remuneration Committee. Ms Gouw was formerly the CEO of the Manager from 2007 to April 2013, Executive Director till March 2017, served as CEO again from October 2018 to May 2019, and remained as Executive Director till December 2019.

Ms Gouw has more than 25 years of experience in management, marketing and sales in the real estate industry. She played a pivotal role as President Director of PT Lippo Karawaci Tbk ("Lippo Karawaci"), the Sponsor of LMIR Trust, in propelling the Group into the largest listed property company in Indonesia by asset size.

During her tenure, she was integral in identifying retail properties for Lippo Karawaci to invest in (the strata malls and the planned leased malls), enhancing existing assets and ensuring the delivery of development projects, which span across diverse real estate sectors, including urban/townships, residential clusters, condominiums, hospitals and hotel projects, throughout Indonesia.

Ms Gouw graduated from the University of New South Wales, Australia, with a degree in Computer Science and Statistics.


Mr Mark Leong Kei Wei
Independent Director

Mr Mark Leong Kei Wei was appointed as Independent Director on 15 July 2020. He is the Chairman of the Audit and Risk Committee effective from 31 July 2020.

Mr Leong has more than 22 years of experience in a broad range of corporate environments namely, auditing firms, small and medium-sized enterprises, a US-based multinational corporation, a family office and listed companies. He has in-depth expertise in the capital and debt markets through various fundraising exercises, investment management and consultancy services roles. He also has vast experience across diverse industries which include offshore marine support, mining, health and wellness, holding various C-suite positions.

Mr Leong is a Chartered Accountant of the Institute of Singapore Chartered Accountants (ISCA), a Fellow of the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) and a Member of the Singapore Institute of Directors (SID).

He is also currently the Lead Independent Director of Mainboard-listed MDR Limited and Independent Director of Catalist-listed HS Optimus Holdings Limited.


Mr Sandip Talukdar
Independent Director

Mr Sandip Talukdar was appointed as Independent Director on 15 July 2020. He is a member of the Audit and Risk Committee and Nominating and Remuneration Committee effective from 31 July 2020.

Mr Talukdar has over 20 years of experience in finance and investment banking. He was previously the Chief Financial Officer of the manager of Prime US REIT. Prior to this he was the head of equity corporate finance for South East Asia for Standard Chartered Bank and co-head of corporate finance for South East Asia for Credit Suisse. He has also held positions in investment banking at Dresdner Kleinwort Wassertein and Merrill Lynch. Mr Talukdar has extensive expertise in corporate finance and equity, debt and merger & acquisition transactions.

Mr Talukdar obtained a Master of Business Administration (graduated Palmer Scholar) from The Wharton School, University of Pennsylvania, and a Bachelor of Business Administration (with high distinction) from the University of Michigan.